علت کلان شدن شکم انسان کشف شد

0 466

دانشمندان بلاخره علت کلان شدن شکم با مرور زمان را کشف نمودند که در مجله “متابولیزم حجره” نشر گردیده است.
دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که به مرور زمان، وقتی که انسان به سوی پیری می رود، ارگانیزم بدن توانائی حل چربی را از دست می دهد و چربی زیر پوست بدن، در عضلات، در اطراف ارگان‌های داخل بدن بوجود می آید. حد زیاد این چربی‌ها باعث چاقی بدن در مجموع، مرض شکر و سایر امراض می گردد.
دانشمندان امریكا و آلمان به سرپرستی ویشا دیپ دیكسیت، استاد طب مقایسه‌ای و ایمونوبیولوژی انستیتوت طب ییل، دریافتند كه در موش‌های مسن‌تر، سلول‌های B ایمنی به طور ناگهانی در چربی‌های شکم شروع می كنند كه منجر به اختلالات متابولیك و التهاب می شود.
به گفته نویسندگان مقاله، در ارگانیزم جوان، هنگامی که یک عفونت وارد بدن شود، سلول‌های B افزایش می یابد و پس از آن که عفونت از بین می رود، دوباره به اندازهء اصلی خود کاهش می یابد. با افزایش سن، مقدار این سلول‌ها کاهش یافته و در چربی شکم باقی می مانند، که منجر به چاقی و التهاب مزمن می شود.
محققان دریافته اند که سلول‌های چربی- B بعد از دریافت سیگنال‌های در نزدیکی ماکروفاژها رشد می کنند. علاوه بر این، آنها دریافته اند که با کاهش سیگنال ماکروفاژها و از بین بردن سلول‌های چربی، می توان روند انبساط سلول‌های B را معکوس کرد و بدن را از امراض متابولیک مرتبط با سن محافظت کرد.
در حال حاضر برای معالجه انواع خاصی از سرطان از دوای که سلول‌های B را خنثی می کند استفاده می شود. دانشمندان بر این باورند که بررسی اثر این ادویه‌ها بر روی سلول‌های چربی B ضعیف ضروری است. این می تواند فرصت‌های جدیدی را برای بهبود کیفیت زندگی و سلامتی افراد مسن و کاهش سطح امراض متابولیک مرتبط با سن مانند دیابت نوع 2 و آترواسکلروز ایجاد کند.
حالا اولین قدم در این جهت برداشته شده است. ماده سیتوکین IL-1B ، که کاهش پروتئین‌ها را و به نوبه خود رشد سلول‌های B را کنترل می کنند که فعلاً در ادویه‌های دفاع از امراض قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

Leave A Reply