با قهرمانی آسیا، به آغاز کار رسیدیم

0 300

تیم ملی کرکت زیر 19 سال افغانستان دیروز با اقتدار تیم ملی پاکستان را شکست داد، تا میلیون‌ها افغان در سراسر افغانستان فریاد خوشحالی و نعره‌ی شادی سربدهند.
تیم ملی افغانستان قهرمان آسیا شد. جوانان افغان به قله‌ی آسیا ایستاد تا برای رسیدن به پیروزی‌های جهانی استوارتر گام بردارد.
با وجود این پیروزی، آنچه در پس منظر تلاش ورزشکاران اهمیت دارد چند نکته مهم است.

نخست اینکه اداره‌ی کرکت بورد افغانستان باید با مدیریت مشکلات و نابسامانی‌های داخلی خود، زمینه را برای حضور جوانان، چهره‌های تازه، تقویت تیم ملی و ساخت فضای بهتر تمرینی در داخل کشور فراهم کند.

قهرمانی آسیا نتیجه تلاش یک یا دو ساله نیست، از آغاز فعالیت کرکت افغانستان، هدف اصلی تیم‌های ملی در رده‌های سنی مختلف قهرمانی آسیا و سپس رسیدن جام‌های جهانی بوده است. پس کرکت بورد افغانستان می‌تواند با انگیزه گرفتن از این قهرمانی، برای سعود تیم ملی به مراحل بالاتر و سرانجام شناسایی چهره‌های تازه و تربیت آنان برای حضور در تیم ملی، بیشتر کار کنند.

کسب قهرمانی آسیا از سوی تیم ملی زیر 19 سال تنها آغاز کار برای ما است. کرکت بورد باید هدف خود را مشخص کند تا بتواند این تیم در سال‌های آینده در سطح جهان بدرخشد.
دوم اینکه ورزش تنها مجرای تامین وحدت ملی، همبستگی و ایستادگی مردم در برابر مشکلات است. بارها دیده شده در اوج ناامنی‌ها، حملات تروریستی و فعالیت‌های وحشیانه‌ی طالبان و دیگر گروه‌های مسلح، ورزشکاران با درخشش در میدان‌ها، دل میلیون‌ها افغان را شاد کرده اند.

ورزشکاران و قهرمانان ورزش افغانستان باید این ارزش را بدانند و بیشتر کار کنند. گرچه دولت و نهادهای مسوول حامی ورزش مسوولیت بیشتر از آنان در راستای تامین وحدت ملی دارند.

برگزاری تورنمنت‌های ملی در ولایات مختلف، شناسایی چهره‌های ورزشی از میان جوانان ولایت‌های گوناگون در چهارسوی افغانستان، به نمایش گذاشتن وحدت در تیم‌های ملی از کارهایی است که می‌تواند قلب مردم افغانستان را بیشتر به یکدیگر نزدیک کند.

ورزش چهره‌ی تاریک و جنگ‌زده‌ی افغانستان را به صورت شفاف و صلح آمیز به جهان نشان می‌دهد. با گذشت سال‌ها و کسب قهرمانی‌های مختلف از سوی ورزشکاران، دنیا دانسته است که افغانستان در میدان‌های ورزشی، حرفی برای گفتن دارد. اگر امکانات، تهدیدات امنیتی و مشکلات اداری در داخل کشور اجازه بدهد.

حضور بازیکنان تیم ملی کرکت افغانستان در لیگ‌های معتبر منطقوی و جهانی نشان دهنده توانایی بالای ورزشکاران افغانستان است. در این میان دولت مسوولیت‌هایی عمده و جدی در قبال ورزشکاران افغانستان دارد.
امنیت جانی و خانواده‌های ورزشکاران در داخل کشور باید تامین شود.
ورزشکاران به خصوص چهره‎‌های قهرمان نباید احساس ناامنی و تهدید کند تا مانع تلاش و کسب مدال آنان نشود. در گذشته ثابت شده که مجرمان جنایی و گروه‌های مسلح، بارها قصد آسیب رساندن به ورزشکاران سرشناس کشور را داشته اند.

حمایت قاطع از نهادهای ورزشی، مانند کرکت بورد، فدراسیون فوتبال و دیگر فدراسیون‌ها از سوی دولت می‌تواند سبب دلگرمی ورزشکاران به ورزش شود.
ورزش می‌تواند صلح بیاورد، فاصله دولت با ملت را اندک بسازد، وحدت به وجود بیاورد و سرانجام بیرق افغانستان را همیشه برافراشته نگهدارد.

روزنامه سرخط

Leave A Reply