والی برکنار شده بلخ از سوی ریاست جمهوری افغانستان: والی بودم، هستم و می‌مانم

0 515

عطا محمد نور، والی برکنار شده بلخ از سوی رییس جمهوری افغانستان، پس از چند روز امروز 30 دسامبر 2017، به دفتر کارش به مقام ولایت بلخ رفت و بار دیگر تأکید کرد که حکومت مرکزی این کشور صلاحیت برکناری او را ندارد و همچنان به کارش به عنوان والی این ولایت، ادامه خواهد داد.

رسانه‌های افغانستان گزارش دادند که عطا محمد نور والی پیشین بلخ در این نشست، هشدار داد که اگر رییس جمهوری این کشور برای ماندن و یا رفتن او از سمتش، با حزب جمعیت اسلامی به نتیجه نرسد، او تا ختم حکومت فعلی افغانستان به عنوان والی بلخ به کارش ادامه خواهد داد.

عطا محمد نور در این باره گفت: “من هنوزهم به کارم منحیث والی ادامه می‌دهم و هیچ‌کسی ما را از مقام این ولایت، کنار زده نمی‌تواند. این توطئه را هرگز قبول نمی‌کنم. والی بودم، والی استم و والی می‌مانم. مگر به تفاهم با جمعیت که این واضح است”.

عطا محمد نور والی پیشین بلخ استعفانامه خود را مدتی قبل به رییس جمهوری افغانستان ارائه کرده بود و رییس جمهوری این کشور نیز استعفا او را روز 18 دسامبر پذیرفت و انجینیر محمد داوود یک تن از اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان را به عنوان والی جدید بلخ، مقرر کرد که جنجال‌های زیادی را در این کشور برانگیخته است.

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ روز شنبه 23 دسامبر، در واکنش به برکناری‌اش از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مراسمی، عبدالله عبدالله رییس اجرایی این کشور را “مار آستین” خواند و گفت که 80 درصد در برکناری‌اش دست داشته است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان در واکنش به این اظهارات عطا محمد نور به شکل تمسخرآمیز گفت: “یک مسئولیت دیگر نیز به مسئولیت‌های من اضافه شد حالا باید متوجه دندان‌های خود هم باشم”.

رییس اجرایی افغانستان گفت: “در جاهایی گفته شده که 80 درصد دست من بوده اما من فکر می‌کنم که 100 درصد همان استعفای که ایشان داده نقش داشته و رهبری جمعیت اسلامی در این تصمیم با ما یک جای بود، وعده جمعیت اسلامی این بود که ما در یک هفته مسائل را حل می‌کنیم، اما دوباره آمدند و مسایل را شکل دیگری مطرح کردند، امیدوار هستم که این مسئله به شکل مسالمت‌آمیز حل شود”

اما عطا محمد نور می‌گوید که این تصمیم ریاست جمهوری افغانستان را نمی پذیرد و تأکید برماندن در کرسی ولایت بلخ دارد.

العربیه

Leave A Reply