مسئول فاطمیون از تلفات ۱۰ هزار نفری افغان ها در جنگ سوریه خبر داد

0 486

یکی از مسئولان گروه فاطمیون در ایران خبر داده که در جنگ سوریه نیروهای افغان تحت نظر سپاه پاسداران ۱۰ هزار تلفات داده است.

زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی فاطمیون، گفته است که این تلفات شامل دو هزار کشته و هشت هزار زخمی میباشد.

لشکر فاطمیون از جمله نیروهای نظامی تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از افغان های مهاجر مقیم این کشور سرباز گیری شده و چندین سال میشود در سوریه به طرفداری از بشار اسد و در برابر داعش میجنگند.پ

آقای مجاهد از نابرابری و بی توجهی نسبت به این نیروها نیز انتقاد کرده و افزوده است که باوجود “فداکاری
نیروهای افغان، بالای این نیروها توجه صورت نگرفته است.

او چندی قبل، به خبرگزاری تسنیم ایران گفته بود که نیروهای افغان با تبعیض مواجه اند و حتی کشته های جنگ سوریه هم با عنوان “شهید افغانی” یا ” شهید ایرانی” از هم جدا میکنند.

اما شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این خبر از سربازگیری شهروندان افغانستان در جنگ های نیابتی انتقاد کرده است.

وی در این مورد به آریانانیوز گفت: “ما همیشه مخالفت خود را با جنگ نیابتی در دیگر کشور ها بیان داشته ایم و نباید خون فرزندان وطن ما برای اهداف دیگران در کشور های دیگر ریخته شود.”

آقای مرتضوی در مصاحبه اش با بی بی سی از ارایه نظر در مورد “آمار و ارقام” خودداری کرده و گفته است: “همان طور که ما اجازه جنگ نیابتی در افغانستان نمی دهیم، مخالف هر نوع جنگ نیابتی در کشورهای دیگر نیز هستیم”.

وی هم چنان تاکید کرده است که  نباید از احساسات و مشکلات افغان های مهاجر در ایران برای توسعه طلبی و اهداف سیاسی کشورهای همسایه استفاده شود.

موضوع جنگجویان افغان های مهاجر تحت رهبری سپاه قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه بارها در داخل افغانستان مسئله ساز شده است و حتی شماری از مقامات حکومت وحدت ملی از مبارزه آنها در برابر “داعش” سپاسگزاری کرده است.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه چندی پیش در یک گردهمایی بزرگ در تهران از لشکر فاطمیون و “مبارزه لشکر فاطمین” بر علیه داعش در سوریه تحسین و تمجید کرد.

اما سپس، سخنان او در داخل کشور با مخالفت ها و انتقادات شدیدی مواجه شد.

اریانا نیوز

Leave A Reply