هشدار از افزایش خشونت ها در افغانستان

شمس حقجو

0 91

گروه مسلح طالبان بعد از توافق صلح با ایالات متحده آمریکا و اعلام جنگ با نیروهای امنیتی افغان خشونت ها را در بخش های مختلف کشور افزایش داده اند. گرچه باید مطابق به توافقنامه صلح با ایالات متحده آمریکا این گروه باید به کاهش خشونت ها رو  می آوردند و آماده مذاکرات بین الافغانی می شدند. اما برعکس تا کنون این گروه از هیچ نوع آمادگی برای آغاز مذاکرات بین الافغانی سخن نگفته بلکه برای آغاز این مذاکرات بهانه های متعدد را سر راه دولت افغانستان قرار داده اند . رهایی پنج هزار زندانی این گروه به شمول افراد کلیدی اعضای گروه های تروریستی از خواسته های این گروه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی میباشد اما تا کنون که بیش از چهار هزار زندانی این گروه از زندان های دولت افغانستان رها شده است این گروه حاضر به زمینه سازی به آغاز مذاکرات بین الافغانی نبوده بلکه برعکس تعهد که به جانب دولت افغانستان بخاطر رهایی هزار زندانی نیرو های امنیتی داشتند همچنان وفا نکرده اند جز این که بیش از یکصد نفر از نیرو های امنیتی را رها نموده اند .

رئیس جمهور محمد اشرف غنی با توجه به این مسئله که تاکنون از سوی طالبان سرنوشت صلح و نیرو های امنیتی در قید گروه طالبان معلوم نیست چند روز قبل در سخنرانی خود گفتند تا زمانی که سرنوشت صلح و نیروهای امنیتی افغان معلوم نشود پروسه صلح ادامه نخواهد یافت. طالبان نیز در کنار این که به تعهدات خود عمل نکرده اند هر روز با  انجام حملات انتحاری چون حمله انتحاری بر نیروهای امنیتی در ولایت میدان وردک و دیگر نقاط کشور ادامه میدهند و در کنار آن حملات خود را در صفوف جنگی نیز تقویت بخشیده اند و همینطور دست به قتل های هدفمند توسط افراد ناشناس می زنند و در حال گسترش همکاری های خود با گروه های تروریستی دیگر اند. طالبان با استفاده از تئوری خشونت تلاش دارند تا به اهداف سیاسی خود در پروسه صلح دست یابند روی همین دلیل از هیچ گزینه ای دریغ نمی کنند، اخیراٌ گزارش که کمیسیون حقوق بشر افغانستان به نشر رساند نشان می دهد که طالبان در ده ماه گذشته هفده حمله انتحاری را انجام داده اند و همین طور گزارش های دیگر از سازمان های متعدد می رساند شدت جنگ از سوی طالبان سبب کشته شدن بیش از هزار نفر از افراد ملکی در چند ماه اخیر بعد از توافق صلح با ایالات متحده آمریکا شده است .

تعداد زخمی ها بیشتر از هزار نفر گفته شده است که خود نشان دهنده افزایش خشونت ها علیه افراد ملکی و نیرو های امنیتی میباشد. در تازه ترین کلیپ صوتی که به رسانه ها از یکی از ولسوالان این گروه طالبان درز کرده است نشان میدهد که این فرماندهان نظامی طالبان به جنگجویان خود امر میکند تا حملات خود را بر نیرو های امنیتی افزایش بدهند. در این کلیپ صوتی محبوب شاه ولسوال نام نهاد گروه طالبان در ولسوالی سروبی ولایت کابل به جنگجویان خود امر می کند تا بالای نیروهای امنیتی افغان حملات شان را افزایش بدهند. محبوب شاه باشنده اصلی ولایت کندهار است که در این کلیپ صوتی به فرماندهان زیر دست خود هر یک منصور، انعام الله ، شیر محمد خان مشهور به خالد ، زبیر، مبارز و مولوی شرافت الله، سیف الله و زرقاوی دستور میدهد که مطابق به پلان قبلی حملات تهاجمی از سوی رهبری عمل کنید.

این فرمانده نظامی برای این که فرماندهان نظامی تحت امرش از امر او سرپیچی نکنند آنها را با الفاظ رکیک و دشنام به مادران شان یاد صدا میزند و به دو تا از فرماندهان خود سیف الله و زرقاوی و جنگجویان تحت امرش میگویند همین ملا هیبت الله بود که شما را از زندان آزاد ساخت و حال اگر شما امرش را قبول نکنید پس در آن صورت شما منافق هستید. پیروی امارت نیستید و پیرو نظام اشرف غنی هستید. تا به اینجا با توجه به کلپ صوتی دیده میشود که طالبان تلاش میکنند تا با رها سازی زندانیان خود از آنها دوباره در صفوف جنگی خود استفاده کنند و به هر صورت ممکن خشونت را علیه دولت افزایش بدهند در حالی که در این روز ها بخصوص بعد از قطع جنگ این گروه با آمریکایی ها و ادامه جنگ با نیروهای امنیتی افغان تعداد از فرماندهان نظامی و جنگجویان طالب دست از جنگ برداشته و دلیل بر ادامه جنگ نمی بینند ولی رهبری طالبان از آنجا که از ای اس ای پاکستان دستور میگیرد جنگجویان خود را وادار می سازد تا برای منافع شخصی بیگانگان و رهبران شان جنگ را ادامه بدهند.

در گوشه ای از این کلیپ صوتی محبوب شاه با اشاره به پروسه صلح می گوید شما باید با استفاده از تمامی امکانات که از قبل در اختیار تان برای افزایش خشونت ها گذاشته شده است جنگ را تقویت ببخشید تا رهبران ما در دوحه بتوانند در پروسه صلح امتیاز بیشتر بگیرند. بناءً با توجه به پالسی های سیاسی و نظامی گروه طالبان که از زبان این ولسوال نام نهاد این گروه بیان شده است به نظر میرسد که گروه طالبان افزایش خشونت ها را فقط بخاطر امتیاز گیری بیشتر روی دست گرفته اند، بدین معنی که طالبان همه روزه تلاش میکنند تا با گرفتن جان افراد ملکی دست بالای در پروسه صلح پیدا کنند اما آنچه واقعیت مسلم است این است که طالبان بدون آنکه از خواسته های غیر مشروع خود دست نکشند و به دست آورد های ۱۹ساله مردم افغانستان و حکومت مردم سالار تمکین نکنند هرگز با استفاده از خشونت ها نمی توانند به خواسته های خود دست یابند زیر این دستاورد ها به سادگی بدست نیامده اند بلکه با تلاش تمامی اقشار مردم افغانستان بدست آمده اند و امروز مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر نزدیک به جامعه جهانی اند . طالبان میخواهند با استفاده از خشونت افغانستان را یکبار دیگر به پنجه حاکمیت ای اس ای و استخبارات کشور های منطقه و گروه ها تروریستی چون داعش ، القاعده و دیگر گروه های افراطی دینی بسپارند و این کشور را با استفاده از خشونت ها به عقب بکشند، مورد که هرگز بالای مردم افغانستان تحمیل نخواهد شد و طالبان نیز با استفاده از خشونت های که از ۱۹ سال انجام دادند نتوانستند به کوچک ترین اهداف از اهداف بزرگ خود دست یابند هنوز هم در حال جنگ اند و هنوز هم فکر شان قابل پذیرش برای مردم افغانستان نبوده برعکس مردود شمرده میشود زیرا دیگر این گروه به هیچ وجه نمی توانند ادعای مسلمانی کنند فقط سرو صورت خود را اسلامی نشان میدهند ولی در واقعیت سربازان نیابتی پاکستان و ایران اند و این مورد را مردم افغانستان به خوبی درک کرده اند بنابراین طالبان به هر میزان که خشونت ها را افزایش بدهند توان شکست مردم افغانستان را ندارند و در نهایت این طالبان اند که باید به خواسته های مردم افغانستان تمکین کنند

Leave A Reply