آسترالیان خواهان در بند ماندن سرباز نفوذی افغان که سبب کشته شدن سه آسترالیایی گردیده بود، می باشد

0 120

آسترالیان خواهان در بند ماندن سرباز نفوذی افغان که سبب کشته شدن سه آسترالیایی گردیده بود، می باشد

احتمالا حکمت الله در نتیجه توافق صلح ایالات متحده و طالبان آزاد شود ،اما نخست وزیر آسترالیا می گوید ” او هرگز نباید آزاد شود

منبع :گاردین

نویسنده:دانیل هرست

برگردان:سید جمال اخگر

اسکات موریسن با دونالد ترامپ تماس گرفته و گفته است كه آزادی حكمت الله ، یكی از سربازان سابق نیروهای افغان كه سه سرباز استرالیایی را به قتل رسانده است ، به صلح منطقه ای كمك نخواهد كرد.

اسکات موریسن می گوید که وی برای جلوگیری از آزادی مرد افغان که به قتل سه سرباز استرالیایی در افغانستان محکوم شده است، بر دونالد ترامپ فشار آورده است.

نخست وزیر گفت، دولت استرالیا همچنان به فشار خود ادامه خواهد داد تا همچنان به بازداشت سرباز پیشین افغانی موسوم به حكمت الله ادامه دهد ، گزارش‌ های رسیده که وی قرار است در نتیجه مذاكرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان آزاد شود.

حكمت الله به جرم قتل سه سرباز استرالیایی – استیجپان میلوسویچ ، رابرت پوات و جیمز مارتین – در هنگام (پربازی) در‌ یک پاسگاه  گزمه پیاده در شمال ترینكوت در اگست 2012 محكوم شد.

به گزارش خبر گزاری ای بی سی ،مقامات دفاعی استرالیا در اواخر هفته گذشته با خانواده های سه استرالیایی تماس گرفتند تا به آنها اطلاع دهند كه احتمالاً حكمت الله یكی از 5000 زندانی باشد كه پس از مذاكرات صلح در  مبادله زندانیان آزاد می شوند.

موریسن روز دوشنبه به خبرنگاران در کانبرا گفت که وی موضوع را مستقیماً با رئیس جمهور آمریکا مطرح کرده است.

وی گفت: وزیر دفاع ، لیندا رینولدز ، و وزیر امور خارجه ، ماریس پین نیز در اواخر ماه گذشته این موضوع را با همتایان آمریکایی خود در مذاکرات اوزمین در واشنگتن مطرح کرده بودند.

نخست وزیر گفت: ” درخواست های منظم و مداوم از طرف ما صورت گرفته است.”

” راجع به این موضوع من به رییس جمهور نوشتم. این موضوع  مورد توجه جدی استرالیا قرار دارد  و ما آن را به آنها یادآوری کرده ایم. “

 موریسن گفت: حكمت الله “مسئول قتل سه استرالیایی است و موضع ما این است كه او هرگز نباید آزاد شود

موریسن اظهار داشت که  آزادی چنین افراد به صلح در منطقه منتج نخواهد شد.

وی گفت: “این موقف ما است و ما همچنان بر این موقف ایستاده خواهیم بود و آن را با قوت حفظ خواهیم کرد.”

من نمی توانم قول بدهم نتیجه ای را که همه ما می خواهیم بدست خواهد آمد. ، اما مطمئناً  ما تا آنجا که می توانیم به فشار خود ادامه دهیم.”

یک روزنامه استرالیایی گزارش داد که خانواده های سربازان با صدور اعلامیه ی مشترک گفتند این خبر “ضربه مهلكی” است  و معتقد بودند كه حكمت الله باید مطابق حکم دادگاه افغانستان اعدام شود.

آزادی احتمالی حكمت الله به اساس توافق صلح ماه فبروری بین ایالات متحده و طالبان صورت می گیرد.

مایک پامپیو وزیر امور خارجه آمریكا ، هفته گذشته گفت كه آزادی زندانیان “غیرمعمول” بود ، اما این امر منجر به “كاهش خشونت و گفتگوهای مستقیم برای توافق صلح و پایان جنگ” در افغانستان می شود.

براساس توافق نامه فبروری، ایالات متحده متعهد شد كه “با همه طرف های در گیر در مورد طرحی برای آزاد سازی سریع اسیران جنگی و سیاسی به عنوان یک اقدام اعتماد سازی با هماهنگی و تأیید همه طرف های ذیربط همکاری کند

مطابق توافقنامه باید  بیش از 5،000 جنگجوی طالبان در عوض آزادی تا 1000 نیروی امنیتی دولتی آزاد می شد.

مطابق متن  توافق نامه ، طالبان متعهد شده اند که “زندانیان آزاد شده آنها  به مواد توافق نامه متعهد باشند تا تهدیدی برای امنیت ایالات متحده و متحدان آن پیش نسازند“.

این توافق نامه شامل تعهدات ایالات متحده آمریکا،متحدین و شرکای ائتلاف مبنی بر خروج نیرو ها نیز می باشد.

برخی از مشکلات و تأخیرها در اجرای معامله ی آزادی زندانیان معامله رخ داده بود

حكمت الله پس از حمله خونین بر سربازان استراليايي ، فرار كرد اما در فبروری  2013 – در حدود 6 ماه بعد – در پاكستان بازداشت گردید و سپس در افغانستان محاكمه شد.

در سال 2013 ، یک تحقیق نیروی دفاعی استرالیا نشان داد میدهد که  محافظت درست نیروها در پایگاه وهاب جایی که سربازان با وجود منابع کافی کشته شدند ، وجود نداشت.

یکی از طبیبان طب عدلی کوئینزلند که در مورد مرگ و میر تحقیق می کند ، دریافت که دستور فرماندهی برای افزایش تدابیر امنیتی در پایگاه های گزمه به سربازان منتقل نشده است.

رهبر حزب مخالف ، آنتونی آلبانیز ، گفت که اخبار مربوط به آزادی احتمالی قاتل سربازان آسترالیایی  “منبع ناراحتی زیادی برای خانواده های قربانیان” خواهد بود.

آلبانیز گفت: “این یک موضوع مهم برای خانواده ها  و عدالت می باشد.”

وی گفت: “این مرد نباید آزاد شود و استرالیا باید با قوت هرچه تمام از حقوق سربازان در مقابل   افغانستان و هم  ایالات متحده دفاع کند و  نگذارد چنین اتفاق رخ دهد.

Leave A Reply