!از دَور دوم مذاکراتِ ظاهراً بین لاافغانی در دوحه چه بیرون خواهد شد

میرعنایت الله آشفته

0 65

 ۲۴ جدی ۱۳۹۹

از دَور دوم مذاکراتِ ظاهراً بین لاافغانی در دوحه چه بیرون خواهد شد! آیا از درخت بید، سیب؟ از تداوم دولت موجود تأمین امنیت؟ یا از دولتِ گَدوله؛ صلح تأمین خواهد شد؟ آیا دور دوم مذاکرات بین الا فغانی در دوحه، تحولات سیاسی افغانستان را مسالمت آمیز مطابق توافق نامۀ قبلاً به امضاء رسانیده شدۀ فبروری ۲۰۲۰ با دولت امریکا تحت ریاست زلمی خلیلزاد؛ به پایان می رساند؟ آیا، دولت ِ جدید ” اسلامی و افغانستان شمول” دور از چهره های غاصب و متهم به فسادِ بیرون خواهد آمد ؟ دولتِ که طرف تأئید اکثریت قاطع ملت افغانستان، همسایه ها، کشور های منطقه، و کشور های شامل در ائتلاف ِ ناتو و امریکا که زمینه خروج قطعات شان؛ پس از۲۰ سال مساعد گردد؟ خروجِ مسؤولانۀ قوا که مطابق توافق نامۀ حاصله، فعالیت های تروریستی علیه هیچ کشور از خاک افغانستان علیه همسایه ها، منطقه و امریکا و اعضاء” ناتو” تهدیدی نباشد.

بر اساس توافقنامۀ ” فبروری ۲۰۲۰” صلح امریکا- طالبان امضاء شدۀ دوحه، تمام نیرو های خارجی تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را باید ترک نمایند. اما مقام‌ های ناتو و برخی نظامیان ارشد امریکایی همواره تأکید نموده اند که خروج کامل قوای از افغانستان منوط به پابندی طالبان به تعهدات شان در توافقنامۀ دوحه می ‌باشد. منشی عمومی ناتو تأکید مینماید که مهمتر از همه این است که افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن دهشت افگنان بین‌المللی مبدل نشود. او با اشاره به تعهدات طالبان در توافقنامۀ طالبان با ایالات متحده گفت: طالبان باید روابط خود را با تروریستان بین‌المللی به شمول القاعده قطع نمایند. منشی ناتو ضمن استقبال از مذاکرات صلح میان هیـت دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر گفت: که این مذاکرات “یگانه راه رسیدن به صلح” و پایان دادن به جنگ از طریق تفاهم سیاسی است.

حال با دقَت توجه داریم که منظور از تفاهم سیاسی چیست؟ طالبان به دولت تسلیم شوند؟ دولت به طالبان تسلیم شوند؟ هر دو یکجا بنام ائتلاف؛ سوار بر گرده ملت باشند؟ یا منحیث ناظر« شورای عالی علما تأسیس گردد» و دولت ِ را از بهترین و شایسته ترین افرادِ کار فهم، با دانش، متخصص، مؤحد، متعهد و طرف اعتماد خویش که متهم به جُرم و جنایت نباشند؛ برای مدت معین و توافق شده” معرفی دارند؟ منتظر انکشافات و توافقات بعدی می باشیم و . . . !

پایان

میرعنایت الله آشفته

Leave A Reply

Your email address will not be published.