ناتو از گفتگو های صلح که به رهبری افغانها باشد حمایت می کند

0 698

لیلما سدید

بروکسل 30 مارچ 2017-03-31

پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو: از پروسه صلح که به رهبری افغانها باشد حمایت می کنیم اما اگر افغانی الشمول نباشد مورد حمایت نخواهد بود، ولی هرگفتگوی که موجب ثبات و امنیت در افغانستان شود ناتو از ان حمایت می کند. ینس ستولتنبرگ سرمنش ناتو در نشست خبری که بتاریخ 30 ماه مارچ در بروکسل داشت، این مطلب را اعلان کرد.

سکرترجنرال ناتو با جدیت تمام خاطرنشان کرده گفت که ناتو در مورد این گفتگو ها که روسیه رهبری انرا دارد، شنیده است که کشور روسیه گفتگو با طالبان وچند کشور دیگر را اغاز کرده است؛ اما ناتو از پروسه صلح که به رهبری حکومت افغانستان باشد از ان حمایت می کند.

به گفته وی کمک برای نیروهای امنیتی افغانستان در راستای تامین منافع ملی کشورهای عضو این سازمان می باشد .

اقای ینس باانکه وضع امنیتی افغانستان را دشوار خواند اما اضافه کرد گرچه هنوز هم خشونت در انجا وجود دارد صدها کشته و زخمی این حملات برجای گذاشته ولی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کند و بر کمک های مالی اش ادامه خواهد داد.

به گفته سرمنشی ناتو تمام کشور های عضو این پیمان علاقمند کمک و ادامه همکاری به حکومت وحدت ملی در افغانستان هستند و ناتو همچنان خواهان این همکاری ها می باشد. و بدین ملحوظ به ادامه ماموریت حمایت قاطع که سه هدف عمده ان عبارت از اموزش، مشوره و کمک می باشد، در افغانستان متحد باقی خواهد ماند.

سرمنشی ناتو همچنان خاطر نشان ساخت که ناتو از ماده 5 این پیمان که حفاظت از کشورهای عضو ان می باشد از ان استفاده می کند، قسمی که ناتو برای حفاظت شهروندان امریکا در افغانستان به مشوره شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام نمود و از 15 سال بدین سو علیه تروریزم بین المللی مبارزه می کند. این طولانی ترین عملیات نظامی ناتو خارج از مرزهای ان در افغانستان می باشد که باعث کشته و زخمی شدن صدها تن نیروهای بین المللی و یا هم تحت رهبری ناتو در افغانستان اتفاق افتاده است.

قرار است نشست سران 28 کشور عضو این پیمان بتاریخ 25 ماه می با حضور دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا و دیگر سران کشورهای این سازمان در بروکسل برگذار گردد. انتظار می رود که در این نشست در مورد افغانستان نیز بحث و گفتگو در غیاب نماینده افغانستان صورت بگیرد.

Leave A Reply