همدستی ایران در جنایات غور؛ سپاه پاسداران از سه ماه پیش، طالبان را تسلیح می‌کرد

0 542

یافته‌های سرخط نشان می‌دهد که ایران برای سه هدف طالبان را در ولایت غور تجهیز و تسلیح ساخت تا آنکه این گروه ولسوالی تیوره این ولایت را سقوط داد.
سرکوب داعش در نزدیکی‌های فیروز کوه و ولسوالی‌ تیوره، تخریب بند سلما و جلوگیری از اعمار بند پوزه‌لیچ در غور؛ از جمله سه هدف اساسی سپاه پاسداران در غور به حساب می‌آیند.

شورای ولایتی غور نیز با تائید دست‌های پنهان ایران در سقوط تیوره می‌گوید، حتی احتمال حضور مشاورین نظامی ایران در صفوف طالبان در این ولایت وجود دارد.
طالبان مسلح به روز یکشنبه همین هفته ولسوالی تیوره را سقوط داده و بر شماری از ولسوالی‌های دیگر نیز حملات شان را شدت بخشیدند.

این نخستین بار است که طالبان یکی از ولسوالی‌های غور را سقوط می‌دهند، اما به کدام دلیل این گروه قادر به سقوط تیوره و انجام حملات بر شماری از ولسوالی‌های دیگر این ولایت گردیدند؟

منابع موثق در غور می‌گویند، پاکستان به دلیل عدم تبارز طالبان در غور؛ کمک‌ها به این گروه را قطع کرده بود و قطع کمک‌ها سبب گردید تا طالبان از لحاظ جنگی در موقعیت ضعیفی قرار گیرند. ایران با استفاده از این فرصت سه ماه پیش روند تسلیح و تجهیز این گروه را در ولسوالی تیوره آغاز کرده بود تا در ادامه جنگ به اندازه کافی مهمات داشته باشند.

تخریب بند سلما، جلوگیری از کار اعمار بند پوزه‌لیچ و سرکوب داعش در غور از اهداف اساسی این رویکرد ایران است.
فضل‌الحق احسان رئیس شورای ولایتی غور با تائید این موضوع به روزنامه سرخط می‌گوید: «ایران تمامی پول و امکانات را در اختیار طالبان قرار داد. بدون شک ایران از این فرصت سوءاستفاده کرده و به وسیله این گروه می‌خواهد به اهداف دراز مدت در غرب افغانستان به خصوص جلوگیری از اعمار بندها برسد».
گزارش‌ها می‌رساند که طالبان پس از تسلط بر ولسوالی تیوره ولایت غور، ۸۵ مریض، ۱۳ داکتر و ۸ معاون داکتر را قتل عام کرده اند. دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت غور؛ این رویداد را المناک خوانده و آن‌را خلاف تمامی موازین حقوق بشری می‌داند.

وزیر نورانی فعال مدنی در ولایت غور می‌گوید، طالبان نه تنها بر تیوره بلکه در ولسوالی پسابند، شهرک دولینه و برخی ساحات دیگر تحرکاتی داشته اند. او می‌گوید: «ولسوالی که دراین پانزده سال با هیچ تهدید از ناحیه طالبان مواجه نبود، در اثر سهل‌انگاری دولت بدست طالبان افتید. حضور قوی طالبان در این ولسوالی علاوه بر اینکه چهار ولسوالی دیگر را با تهدید مواجه می‌سازد، حتی خطری برای امنیت فیروز کوه نیز به حساب می‌آید».

فضل‌الحق احسان رئیس شورای ولایتی غور نیز از حکومت انتقاد کرده و دلیل ظلم‌ و ستم طالبان در این ولایت را؛ کم کاری و کم توجهی دولت می‌داند. او می‌گوید: «به نماینده‌گی از مردم از حکومت می‌پرسم که باوجود آگاهی از تحرکات طالبان چرا در برابر آن خاموشی اختیار کرد. رئیس جمهور؛ غور و مردم آن‌را فراموش کرده است. دولت مکلف است که جلو حمایت‌ ایران از طالبان در این ولایت را بگیرد».

دولت ایران اعمار بندها در داخل افغانستان را سبب نگرانی خود می‌داند، آنچه که حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز مدتی پیش بر آن اعتراف کرد. اطلاعات حاکی از آنست که تهران به همین منظور گروه‌های را در فراه، هلمند، نیمروز و غور سروسامان داده تا به تشدید تاامنی به اهداف خود برسد.

علاوه برآن؛ اعلام موجودیت داعش در چند کیلومتری فیروز کوه مرکز غور از دیگر نگرانی‌های این همسایه غربی افغانستان بوده و با حمایت، تسلیح و تجهیز طالبان خواستار خنثی‌سازی تهدیدات جانب این گروه به ایران و منافع خود در افغانستان است.

روزنامه سرخط

Leave A Reply