ترامپ اول باید پدر طالبان را خفه کند

0 819

مولانا سمیع‌الحق، رئیس شورای دفاعی پاکستان که به نام “پدر معنوی طالبان” نیز مشهور است؛ در تازه‌ترین اظهاراتش گفته است که امریکا منطقه را ناامن می‌کند و بد نامی ناکامی ‎‌های دولت افغانستان را به دوش دولت پاکستان می اندازد.
او تاکید کرده که افرادش در افغانستان علیه غرب می جنگند و از مردم خواسته نگذارند “جهاد” بد نام شود.

این پدر ناخلف طالبان در اظهاراتش به ریش گندیده خود خندیده و گفته است که نیروهایش علیه شبکه حقانی هیچ اقدامی نخواهد کرد.
این اظهارات پس از اعلان استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا مطرح شده است، استراتیژی که به قوت حضور نیروهای ناتو در افغانستان افزوده و به باور آگاهان روحیه جنگی نظامیان افغان را نیز بالا برده است.

سال ها است که دولت افغانستان فریاد می زند ریشه طالبان در پاکستان است. بخش بزرگی از گروه های تروریستی در سراسر جهان از پاکستان تمویل می شود. مناطق قبایلی این کشور قتلگاه بزرگترین چهره های تروریستی بوده است. فریادهای دولت افغانستان اکنون در جهان به کرسی نشسته و دونالد ترامپ نیز بر بنیاد همین گفته ها استراتیژی اش را اعلام کرد.

ظهور داعش در افغانستان ریشه در فعالیت گروه های تروریستی در پاکستان دارد. سال ها جنگ و مرگ غیرنظامیان نیز عواملی در خاک پاکستان دارد که امثال سمیع الحق آن را رهبری می کند.

افغانستان هم ناامید شده که پاکستان بخواهد سران گروه های تروریستی را در خاک خودش هدف قرار بدهد، ملاعمر، بن لادن و ملارسول که پاکستان کشته شدند ناشی از حملات امریکا بود. اکنون نیز استراتیژی امریکا و اراده دولت افغانستان مبنی بر برچیدن این چهره ها است.

نمونه آشکار جنایت افراد مولانا سمیع الحق، حمله بر مسجد امام زمان بود که داعش مسوولیت گرفت؛ به باور آگاهان داعش که همان طالب است، طالبان از جوی های پاکستان آب می نوشد.

همان طور که دولت افغانستان اعلام کرده که پاکستان باید دست از جنایتش بردارد؛ امریکا نیز گفته که پاکستان باید خودش را اصلاح کند.

اکنون بهترین زمان برای سرکوب تروریست ها در خاک پاکستان، قطع کردن کمک ها به دولت این کشور و هدف قرار دادن رهبران تروریستی در پاکستان است. اظهارات پدر طالبان استراتیژی امریکا در افغانستان را قوت می بخشد و نیاز است تا اول مولانا سمیع الحق و امثال آن در پاکستان خفه شوند.

با وجودی که امریکا اعلام کرده تا دو سال آینده ریشه داعش و طالبان از افغانستان برچیده خواهد شد؛ اما تا زمانی که چنین اشخاص و گروه هایی در پاکستان این همسایه ناخلف افغانستان نفس می کشند، آمدن ثبات در افغانستان دشوار است.

روزنامه سرخط

Leave A Reply