داعش در پنج ولسوالی؛ دولت چرا به زابل توجه نمی‌کند؟

0 301

از دو سال به اینسو گروه داعش آرام آرام در پنج ولسوالی ولایت زابل آرام گرفته و همه روزه بر تهدیدات خود بر دیگر ولایات کشور می‌افزاید. سه ماه قبل داعش در تنها در ولسوالی‌های خاک‌افغان، دایچوپان و ارغنداب حضور گسترده داشتند؛ اما مدتی است که گروه داعش دامن خود به ولسوالی‌های نوبهار و میزانی را هم گسترانده است.
گروه داعش که در جریان چند ماه گذشته خونین‌ترین حملات را در نقاط مختلف افغانستان به خصوص در پایتخت انجام داده، ریشه محکم و حضور پررنگ در ولایت زابل دارد. داعش در زابل آرام گرفته و از آنجا با جذب نیروهای بیشتر و آموزش آنان، افراد خود را به دیگر ولایات به خصوص کابل می‌فرستد.

تفاوت بارزی میاین سیاست جنگی طالبان و داعش وجود دارد. طالبان حملات خود را در هرجای و هر شیوه‌ای انجام می‌دهد؛ اما داعش هرگز در مناطقی که حضور دارد حملاتی را انجام نمی‌دهد، بلکه از آنجا به دیگر ساحات حمله می‌کند. با این سیاست و با اقدام نکردن دولت، داعش به خوبی توانسته پنج ولسوالی زابل را تصرف کند.
داعش از خاک پاکستان، از طریق ولسوالی شملزی وارد زابل می‌شود، در این ولسوالی هیچ تدابیر امنیتی وجود ندارد و داعش از این خلا استفاده می‌کند.

با وجود همه این اطلاعات که به سرخط رسیده، دیده می‌شود که داعش از یک گروه “خیالی” به یک تهدید جدی برای دولت و مردم مبدل شده است. وزارت دفاع ملی تا پارسال می‌گفت که داعش در افغانستان حضور ندارد و ریشه‌های آن در سوریه و عراق خشکانده شده است.
پاکستان اما منبع اصلی صدور گروه‌های داعش در افغانستان است. داعش نیز با سیاست پاکستان در افغانستان فعالیت و به حملات خود ادامه می‌دهد.
دولت نباید این تهدید جدی را نادیده بگیرد. نهادهای امنیتی افغانستان مسوولیت خاص دارند تا از سرحدات کشور محافظت کنند.

نهادهای امنیتی با وجودی که همواره از اصلاحات و برنامه‌های جدی سخن می‌گویند؛ اما هرگز نتوانسته‌اند کنترول کامل بر سرحدات افغانستان با پاکستان داشته باشند.
پولیس سرحدی به وزارت دفاع ملی منتقل شد. اکنون باید وزارت دفاع ملی به ولسوالی‌ها و مناطقی که با پاکستان سرحد دارند و بر خط دیورند واقع شده‌اند، زیر تهدید جدی قرار دارند را مورد بررسی قرار بدهد.
تشکیلات نیروهای امنیتی در ولایات زابل، کندهار، ننگرهار، کنر و دیگر ساحات مرزی به مراتب افزایش یابد.

نهادهای امنیتی بهار هر سال از آغاز عملیات گسترده نظامی‌ علیه تروریستان در داخل خاک افغانستان خبر می‌دهند. گزارش شده که در 11 ماه امسال بیش از پنج هزار تروریست تنها در شمال افغانستان کشته شده‌اند. این همه تروریست از کجا می‌آید؟
دولت افغانستان باید بداند، تا زمانی که مجرای نفوذ ترویستان را مسدود نکند، هر قدر عملیات نظامی گسترده و سنگین را که انجام دهند بی فایده خواهد بود. پاکستان آنقدر توانایی دارد که سال‌های سال تروریست تربیه کند و نیروهای امنیتی افغانستان را به جنگ مصروف کند.
در صورتی که سرحدات افغانستان به خوبی کنترول شود، مراکز تروریستان در داخل افغانستان به زودی قابل نابود هستند.

خوست، پکتیکا و نورستان، از ولایاتی هستند که همواره حضور تروریستان خارجی در آن اثبات شده است. معلومات سرخط نشان می‌دهد افراد داعش که در پنج ولسوالی زابل نیز حضور دارند به زبان‌های روسی، عربی و اردو صحبت می‌کنند.
در صورتی که سرحدات محافظت نشوند، داعش و طالبان همواره از نیروهای امنیتی و مردم افغانستان قربانی خواهند گرفت. سیاست پاکستان همین است و دولت نباید خود را به خواب غفلت بزند.

روزنامه سرخط

Leave A Reply