تنها طالبان کندز را جهنم نساخته اند؛ افراد مسلح وابسته به سیاسیون، هیزم در آتش طالبان می‌اندازند

0 669

افراد مسلح غیر مسوول در قریه عرب قُدق واقع؛ در بیست کیلومتری مرکز ولسوالی خان آباد ولایت کندز چهار برادر را به دلیل ندادن عشر تیرباران کرده و اجساد شان را با خود برده اند.

پیش از این طالبان در ساحات زیر تسلط شان از مردم عشر می‌خواستند، اما حالا گروه‌های مسلح غیر مسوول نیز این تقلید را کرده و بر مردم ظلم و ستم روا می‌دارند. براساس اطلاعات رسیده به سرخط؛ اشخاص و افراد در ریاست جمهوری، معاونیت اول، ریاست اجرائیه، پارلمان و شماری از افراد درون حکومتی حامیان سیاسی این گروه‌های مسلح غیر مسوول اند و بارها سد راه ادغام این گروه‌ها به صفوف نیروهای امنیتی گردیده اند.

وجود علنی گروه‌های مسلح غیر مسوول در ولایت کندز درست به ده سال پیش برمی‌گردد. زمانی که چهره‌های جهادی بخاطر منافع شخصی – سیاسی شان از این گروه‌ها حمایت کردند؛ آنچه که پیامدهایش از چندین سال بدینسو به صورت پیهم در رویدادهای مختلف تبارز کرده است.
حیات الله امیری ولسوال خان آباد ولایت کندز می‌گوید؛ افراد مسلح غیر مسوول از مدتی بدینسو به جمع‌آوری عشر از مردم این ولسوالی رو آورده اند. او می‌گوید، در آخرین مورد زمانی که یک گروپی از این افراد مسلح با پاسخ رد روبرو گردیدند، چهار برادر را در قریه عرب قُدق در مقابل چشمان هم تیرباران کرده و اجساد شان را با خود برده اند.

او می‌گوید: «شمار افراد مسلح غیر مسوول تنها در ولسوالی خان آباد ولایت کندز به حدود ۱۵۰۰ تن می‌رسد. شمار کمی آنان در تامین امنیت با نیروهای امنیتی همکار هستند و باقی خود عامل درجه یک ناامنی در این ولسوالی محسوب می‌شوند. اعضای خانواده‌ مقتولان فعلاً به مرکز ولایت رفته تا دادخواهی ‌کنند».
جنرال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز در مصاحبه‌ای با سرخط؛ افراد مسلح غیر مسوول را در کنار طالبان تهدیدی به امنیت این ولایت می‌داند. او می‌گوید: «در عملیات اخیر در ولسوالی خان آباد ده فرد مسلح غیر مسوول دستگیر گردیده و هم اکنون زیر تحقیق قرار دارند. در واقع شرایط نامساعد امنیتی سبب گردید تا این افراد مسلح غیر مسوول یکبار دیگر به ظلم و ستم بر مردم جرات بیش‌تر یابند».
افراد مسلح غیر مسوول را کی‌های حمایت می‌کنند، کی‌ها از دوام فعالیت افراد مسلح غیر مسوول در کندز بهره می‌برند و چرا تا حال به فعالیت این گروه‌ها نقطه پایان گذاشته نشده و حامیان آنان کی‌ها اند؟

قرار اطلاعات بدست آمده روزنامه سرخط؛ جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت، استاد عبدرب الرسول سیاف شخصیت جهادی، اعضای پارلمان، ولسوالان ولسوالی‌های کندز حامیان سیاسی این گروه‌های مسلح غیر مسوول هستند.
قرار این اطلاعات؛ حتی سرگروپان این افراد مسلح غیر مسوول شامل حکومت محلی هستند و از زیر دستان شان حمایت می‌کنند. انان با افراد رده اول و حامیان خود در مرکز ارتباط مستقیم دارند.

محمد عمر صافی والی پیشین کندز در مصاحبه‌ای با سرخط موضوع فوق را تائید کرده می‌گوید: «مقامات عالی رتبه امنیتی و حتی سربازان زمینه ساز وجود و فعالیت افراد مسلح غیر مسوول در کندز هستند. به عنوان مثال سربازان حکومتی سلاح و مهمات را از طریق همین نیروهای مسلح غیر مسوول بر مخالفان می‌فروشند. ‌من زمانی که والی کندز بودم، طرحی برای ختم فعالیت افراد مسلح غیر مسوول و ادغام آنان به صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی را به حکومت سپردم، اما باوجود موافقه ابتدایی؛ از ریاست جمهوری تا معاونیت اول ریاست جمهوری؛ ریاست اجرائیه اشخاص و افراد جهادی و وکلای پارلمان آن‌را با ناکامی روبرو ساختند».

اطلاعات رسیده به روزنامه سرخط نشان می‌دهد که حمایت کننده‌گان گروه‌های مسلح غیر مسوول؛ از این افراد یرای ترور اشخاص و افراد مورد نظر در ساحات مختلف، حفظ نفوذ بر منطقه و نفع اقتصادی بهره می‌برند.

باورها اینست؛ تا زمانی که اراده‌ای سیاسی به سطح مرکز و ولایت برای ختم فعالیت‌ این گروه‌های مسلح غیر مسوول بوجود نیاید؛ ظلم و ستم افراد متذکره بر مردم ادامه خواهد داشت.

روزنامه سرخط

Leave A Reply