ائتلاف نجات؛ برنامه‌ای بر عکس شعار دوستم قصد کودتا داشت

0 835

اطلاعات رسیده به سرخط از درون مقام ولایت بلخ نشان می‌دهد که سران ائتلاف برای نجات افغانستان با ورود جنرال عبدالرشید دوستم برنامه‌ای خطرناکی برای حکومت افغانستان و راه اندازی تحرکاتی در صفحات شمال داشتند.
شخص رئیس جمهور دوشنبه شب، با کسب اطلاع از قصد عزیمت جنرال دوستم به شهر مزار شریف ؛ از نشست طیاره حامل معاون اولش در میدان هوایی مزار شریف جلوگیری کرد.
غنی می‌ خواست طیاره حامل جنرال دوستم تنها در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل به زمین بنشیند؛ شاید قرار بر آن بوده، تا عضو ارشد مثلث شورای عالی نجات برای افغانستان در پایتخت به گونه نظر بند به سر ببرد. اما سران ایتلاف برنامه‌ای دیگری طرح کردند که به آن هم نرسیدند.
قرار اطلاعاتی که روزنامه سرخط از مقام ولایت بلخ به آن دست یافته؛ حدود صد تن از مقام‌ها؛ متشکل از عطا محمد نور والی بلخ، نماینده‌گان مردم در شورای ملی، اعضای شورای ولایتی و قوماندانان جهادی سمت شمال و چهره‌های نزدیک به رهبران ایتلاف متذکره برای استقبال جنرال دوستم به میدان هوایی مزار شریف رفته بودند، اما حکومت مرکزی از ناتو خواست، به طیاره حامل جنرال دوستم در میدان هوایی شهر مزار شریف اجازه نشست ندهد.
از این رو طیاره حامل معاون اول رئیس جمهور؛ حدود نیم ساعت در فضای شهر مزار شریف در پرواز بود تا اجازه نشست یابد. شخص رئیس جمهور همزمان از کشورهای آسیای میانه خواسته است تا به این طیاره به صورت مشروط اجازه نشست دهند.
در این مدت زمان؛ سران ائتلاف نجات افغانستان از تلاش دست نکشیده، از ناتو خواسته اند تا به این طیاره اجازه نشست در میدان هوایی مولانا جلال الدین محمد بلخی در شهر مزار شریف داده شود، در خواستی که رد شد و ناتو نیز آنرا تائید می‌کند. سپس طیاره کوچک حامل شخص دوستم ناگزیر به نشست در میدان هوایی عشق آباد پایتخت ترکمنستان گردیده است.
سران ائتلاف با نشست طیاره شخص جنرال دوستم در عشق آباد موافق بودند، چون می‌خواستند، شخص جنرال دوستم را از طریق «بندر آقینه» به بلخ انتقال دهند، ولی طبق تفاهم شخص رئیس جمهور با دولت ترکمنستان به شخص دوستم حتی اجازه داده نشد از طیاره حاملش بیرون شود. از این رو طیاره حامل وی، پس از سوخت گیری عشق آباد را به مقصد انقره ترک کرد.
جنرال دوستم چهره‌های نزدیک به خود چون بشیر احمد تینج و برخی دیگر را قبل از ترک انقره به بلخ فرستاده بود؛ تا برای ورود او در بلخ ترتیبات بگیرند.
با آنچه گفته آمدیم؛ پرسشی به میان می آید؛ که سران ایتلاف نجات برای افغانستان با ورود شخص جنرال دوستم به بلخ چه نقشه ای در سر داشتند؟
قرار اطلاعات رسیده از چهره‌های نزدیک به عطا محمد نور به روزنامه سرخط؛ این ایتلاف برنامه‌ای خطرناکی برای حکومت افغانستان داشت.
از آنجای که نفوذ دولت در صفحات شمال کشور جز حوزه شمال شرق ضعیف است، عطا محمد نور والی بلخ و رئیس حزب جمعیت اسلامی می‌خواست با همکاری جنرال دوستم پرنفوذترین مرد شمال افغانستان؛ مخالفت‌های سیاسی را رنگ نظامی داده؛ افراد مسلح را به جاده‌ها بکشاند.
برنامه چهره ‌های ایتلاف برای نجات افغانستان این بود تا با استفاده از نفود جنرال دوستم در شمال کشور؛ خیزش مسلح مردمی راه اندازی شده و این حرکت سیاسی-نظامی به گونه تدریجی تا دروازه های کابل گسترش یابد.
به این ترتیب، با جلوگیری از ورورد شخص دوستم به بلخ؛ جلو خیزش ظاهراً مردمی ضد حکومتی و به تعبیر دیگر کودتای مخالفان درون حکومتی در نطفه خنثی شد.
روسیه چندی پیش از جنرال عبدالرشید دوستم؛ معاون اول رئیس جمهور دعوت کرده بود، تا در کنفرانسی که تا هنوز زمان برگزاری اش در مسکو معلوم نیست؛ اشتراک کند. به نقل از منابع معتبر؛ عضو برجسته شورای عالی ائتلاف به این پیام مسکو چراغ سبز نشان داده بود.
اما حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا نظر به حساسیت اوضاع نمی‌خواهند شخص جنرال دوستم در این نشست اشتراک نماید. از اینرو تلاش های صورت گرفت تا دوستم به کابل برگشته و فعالیت هایش زیر نظر گرفته شود.

سرخط ورځپاڼه

Leave A Reply