همدردی ایران با جاسوسانش در افغانستان؛

0 536

همدردی ایران با جاسوسانش در افغانستان؛
ایران به طالبان همدست خود امکانات مالی داده است

ایران به ملا داوود مزمل والی نام نهاد طالبان برای فراه، ملا صمد قوماندان قطعه خاص طالبان و ملا نعمت الله، انور گرانی، ملا باری جان، ملا احسام، صوفی بهادر؛ از قوماندان برجسته طالبان در ولایت فراه؛ در ذاهدان، کرمان، یزد و مشهد ایران منازل رهایشی و امکانات عالی زنده‌گی فراهم کرده است.

براساس این یافته‌ها، خانواده‌های سران موصوف گروه طالبان و ده‌ها عضو کلیدی دیگر شان هم اکنون در ایران بسر برده و خود نیز به صورت منظم از راه‌های تیغو، بهرامچه، پشمیکه و سرحدات باز به افغانستان و ایران رفت‌وآمد دارند.
دست‌اندازی‌ها و مداخلات آشکار و غیرآشکار ایران در ولایت فراه پس از اعمار بند بخش آباد در این ولایت بیش‌تر شد. حمایت مالی از طالبان؛ تسلیح و تجهیز این گروه در فراه و ولایت‌های همجوار یکی از گزینه‌ها نزد ایران بود تا از این طریق ناامنی‌‌ها و جنگ را تشدید بخشیده تا جلو تطبیق برنامه‌های انکشافی و مهار آب در این ولایت غربی افغانستان را بگیرد.

براساس یافته‌های روزنامه سرخط؛ طالبان در سال ۱۳۹۴ دو پایه توپ ۸۲ ملی متری در اختیار نداشتند، اما حالا جانب ایران حدود صد پایه این توپ را در اختیار این گروه قرار داده است. مقام ولایت فراه این موضوع را تائید کرده می‌گوید، ایران سلاح‌های مختلف‌النوع ایرانی و روسی را به این گروه داده است.
یک مسوول مقام ولایت فراه که نمی‌خواهد نامش گرفته شود به سرخط می‌گوید: «طبق اطلاعات استخباراتی؛ طالبان در این چند سال از لحاظ تسلیحات بسیار قوی شده اند. سلاح‌های دهشکه و درازنوف شب‌بین دار که قابلیت از بین بردن اهداف دور را دارد، نزد این گروه است».

بربنیاد یافته‌ها؛ ایران افزون بر این امکانات و مهمات جنگی؛ امکانات زنده‌گی آرامی را در فراه و آنسوی مرزهای ایران فراهم ساخته است. دولت ایران به خانواده‌های ملا داوود مزمل والی نام نهاد طالبان برای ولایت فراه، ملا صمد قوماندان قطعه خاص طالبان، ملا نعمت الله، انور گرانی، ملا باری جان، ملا احسام، صوفی بهادر، از قوماندان برجسته طالبان در ولایت فراه در ذاهدان، کرمان و مشهد ایران امکانات عالی زنده‌گی را فراهم کرده است.

این اعضای گروه طالبان؛ معمولاً سه ماه زمستان را که از شدت جنگ کاسته می‌شود، در ایران هستند و از طریق ۳۰۰ کیلومتر سرحد ولایت فراه با ایران به گونه آزادانه رفت و آمد دارند. افزون برآن؛ زخمیان طالب نیز جهت مداوای بهتر به ایران انتقال داده می‌شوند.

اهداف پشت پرده ایران از این دست‌اندازی‌ها و مداخلات در فراه جلوگیری از اعمار بند بخش آباد است که می‌تواند از آب‌های که به ولایت سیستان ایران می‌ریزد، تا حدی زیادی جلوگیری کرد.
محمد عارف شاه جهان والی فراه نیز ایران را عامل قتل و قتال افراد ملکی و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان می‌داند.

او به ایران هشدار می‌دهد که اگر دست از کشتار نیروهای امنیتی و جلوگیری از ساخت بند بخش آباد برندارد، حکومت افغانستان با شرکای بین‌المللی‌اش دست به کار خواهد شد.

روزنامه سرخط

Leave A Reply