تمویل کنندگان افغانستان صادقانه برخورد نمی کنند

سید جمال اخگر

0 554

بخش عمده ای از کمک های مالی دونر های خارجی به افغانستان به دلیل کلاهبرداری و سوء استفاده ی ، یک تعداد از شرکت های غربی از دست می رود.

منبع : فارن پالیسی

نوشته : لین اودنیل

مترجم: سید جمال اخگر

کشورهایی که میلیاردها دالر به افغانستان کمک می کنند اغلبا از فساد گسترده ای که مانع انکشاف می شود شکایت دارند.

اما اخیرا یک تعداد از افغان ها اصرار دارند و انگشت انتقاد خود را به سمت یک مقام مشخص ناتو در کابل بلند کرده اند که فعالیت شرکت سابق وی به دلیل سوی مدیریت متوقف شده بود .

شرکت بنام اکتیس استراتیژی ،( Aktis Strategy )، که توسط دو دیپلومات پیشین انگلیس تاسیس و اداره می شود بر پروژه های انکشافی در عراق ، ترکیه ، تونس ، سومالی و جاهای دیگر نظارت داشت.

اما طبق گفته پیمانکاران سابق اکتیس و تحقیقاتی که سال گذشته توسط دیلی میل انگلیس انجام شد، وقتی در اوایل سال 2019 به طور ناگهانی وجه نقدی آن تمام شد ، پیمانکاران و کارمندان خود را همراه با طلبکاران خشمگین که خواهان پرداخت بودند و هیچگاه به آنها پرداخت نگردید با سرگردانی رها کرد .

به گفته دو منبع که به شرط ناشناس ماندن با فارین پالیسی صحبت کردند ، اکنون ، اندری راتمل یکی از مدیران این شرکت به کاروبار توسعه و انکشاف دوباره برگشته است ، و به عنوان رئیس دفتر نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در کابل کار می کند ، و این خشم بسیاری از افغانها را برانگیخته است ، جامعه بین المللی را به خاطر كاهش بودجه كمك به افغانستان به دلیل فساد مالی ، و تحمل فساد در صفوف خود ، به دو رویی متهم می كنند.

هنگامی که ماه گذشته حساب تویتر رسمی ناتو در افغانستان خواست اش در مورد توقف”فساد” را توئیت کرد ، با واکنش تند رسمی دفتر امرالله صالح ، معاون رئیس جمهور افغانستان مواجه شد.

اعجاز ملکزاده در تویتی نوشت ” در مورد افراد فاسدی که با ناتو در کابل کار می کنند چطور ؟؟؟” “راتمل با چه کسی قدرتمند ارتباط دارد که هیچ کس علیه او صحبت نمی کند؟

به نظر می رسید که خشم در خیابان های کابل باز تاب یافته است ، جایی که یک تاجر در تلاش برای نجات شرکت خود ، به فارین پالیسی گفت: “این اوج ریا است” .

جامعه جهانی به ما می گوید كه عمل خود را شفاف سازید و اگر نه كمك هایی را كه ما برای زنده ماندن به آنها احتیاج داریم ، كاهش می دهیم ، با وجود که آنها خود مقصر فسادی هستند كه ما را به آن متهم می كنند. چطور جرات می کنند. ”

راتمل و الکس مارتین دیپلومات پیشین دیگر انگلیسی ، آکتیس را در سال 2013 تأسیس کردند و به سرعت برنده قراردادهای امنیتی و انکشافی در کشورهای در حال توسعه و همچنین در اروپا شدند.

این شرکت به سرعت رشد کرد: طبق گفته (دیویکس) ، یک نهاد رسانه ای استخدام و بخش توسعه ، تا سال 2018 ، دارای 150 پرسونل و درآمد مالی سالانه حدود 24 میلیون پوند که معادل حدود 32 میلیون دالر در آن زمان می شد، بود که بیشتر آن مربوط دولت انگلیس می شد .

شرکت راتمل از موقعیت خود به عنوان “پرایم ” – یا شرکتی “نخست” تایید شده برای دریافت وجوه ادارات دولتی و نهاد هایی مانند سازمان ملل) استفاده کرد تا قراردادهای انکشافی را به دست بیاورد.

سپس شرکت های دیگر و پیمانکاران را برای انجام کار ، پرداخت حقوق و هزینه های خارج از دخل ، استخدام کرد ، اما نه قبل از پرداخت هزینه قابل توجه مدیریت برای خود .

آکتیس با وجود داشتن میلیون ها دالر درامد از بابت قرارداد های دولتی ، تا مارچ 2019 ، بی پول بود.

دیویکس گزارش داد: “از ده ها پرسونل ، و تعدادی از پیمانکاران فرعی اکتیس ، چندین ماه حقوق عقب افتاده ، هزینه ها و حقوق بازنشستگی بدهکار هستند.”

دیویکس به ایمیلی از راتمل استناد کرد که در آن وی “علت نابودی اکتیس را مدیریت مالی ضعیف دانسته که باعث شد این شرکت نتواند مقیاس سریع و رشد کار پروژه های کم حاشیه خود را در کشورهای شکننده و درگیر جنگ ” مدیریت کند.

اما پیمانکاران سابق گفتند که مشکلات مدیریتی از بالا به وجود آمده است.

یک پیمانکار انگلیسی که اکتیس بدهکار وی است گفت “مدیران خیلی خوب پول خود را پرداخت کردند. راتمل رئیس بود. این مدیریت سوء مالی او بود “که منجر به نابودی این شرکت شد ” .

او و منابع دیگر این داستان برای جلوگیری از جلب توجه به پیوند قبلی شان با این شرکت ، به شرط که نامشان ذکر نشود با فارین پالیسی صحبت کردند.

او عضو گروپ واتس آپ متشکل از پیمانکاران و کارمندان سابق با شکایت مالی است.

این پیمانکار گفت که وی برای اکتیس از سال2016 تا 2020 نظارت روی پروژه ضد تروریسم که توسط کمیسیون اروپا تمویل می شد را مدیریت کرد .

وی گفت وقتی آكتیس در سال 2018 پرداخت حقوق و مصارف را متوقف كرد ، 15000 پوند (20 هزار دالر) بدهكار بود و پیمانكاران را برای پرداخت هزینه های خود به حال خود گذاشت.

پیمان کار گفت که کمیسیون به دولت انگلیس ، که به آکتیس پرداخت کرده بود ، پرداخت کرده است ، بنابراین هیچ کس نمی تواند درک کند که چرا پول پرداخت برای پیمانکاران وجود ندارد.”

این به آبروی انگلیس بسیار لطمه زد.” بر اساس گزارش رسانه های انگلیس ، دولت انگلیس در حال بررسی ایجاد مشاوریت داخلی برای مدیریت پروژه های کمک ، قطع مشاوره هایی مانند اکتیس برای کاهش ضایعات و فساد است.

پیمانکاران پیشین به فارین پالیسی گفتند ، هنگامی که کار شرکت اکتیس متوقف شد ، برخی از پیمانکاران مشغول کار در پروژه هایی در مکان های دور مجبور به تأمین مصارف سفر خود به خانه شدند.

یکی از منابع که عضو گروه واتس آپ می باشد گفت ، آکتیس پرداخت مصارف امنیتی محل پروژه در عراق را متوقف کرد و زندگی افراد حاضر در این پروژه را به خطر انداخت.

به اساس اظهارات مدیر یک شرکت تحت قرار داد اکتیس کارگران پروژه توسعه عدلی از سوی طلبکاران اکتیس تهدید به مرگ شده اند .

وی گفت كه شركت وی این پول را پرداخت كرد تا بدهی های آكتیس را بپوشاند و پیمانكاران را به خانه خود برساند. وی به فارین پالیسی گفت: “کسی مجبور بود این کار را انجام دهد ، این کار درستی بود.

راتمل به چندین درخواست برای اظهار نظر یا مصاحبه پاسخ نداد.

طبق شرح کاری وی که از سوی ناتو پست شده ، راتمل ماهانه بیش از 10 هزار دالر درآمد و ۷ کارکن زیر دست دارد .

یک مقام ناتو ، که برای اظهار نظر از وی پرسیده شد ، گفت: “ما در مورد پرسونل خویش اظهار نظر نمی کنیم.”

حکایت دیلی میل در مورد رفتارهای نادرست راتمل ، که سال گذشته نوشته شده بود ، طی هفته های اخیر به طور گسترده در رسانه های اجتماعی افغانستان پخش شده است .

طوریکه بودجه پروژه های بزرگ توسعه ای – با “پرایم” تمویل می شود سپس برای پیمانکاران خود به قطعات کوچک تقسیم می کنند – این غالباً بدین معنی است که بخش قابل توجهی از آن هرگز به پروژه ها راه پیدا نمی کند. کاهش 10 درصدی غیر معمول نیست ، اما برخی از شرکت ها بسیار بالاتر می روند.

بازرس ویژه بازسازی افغانستان در گزارشی در ماه اکتوبر گفت که بررسی 63 میلیارد دالر کمک ایالات متحده به این کشور نشان می دهد که در مجموع تقریباً 19 میلیارد دالر یا 30 درصد از مبلغ بررسی شده به دلیل ضایعات ، کلاهبرداری و سوی استفاده از دست رفته است ”

مقامات در افغانستان و سایر کشورها می گویند که سیستم توسعه به فساد و فقر دامن می زند و کابل مدت هاست شکایت دارد که میلیاردها دالر کمک های توسعه بین المللی توسط دولت ها و سازمان های اهدا کننده اداره می شود ، و پاسخگویی آنها در برابر مقامات افغانستان کم است یا هیچ پاسخگو نیستند.

دونر های بین المللی به دلیل نگرانی در مورد فساد و اختلاس ، بودجه چهار ساله خود را از 15 میلیارد دالر به 12 میلیارد دالر در کنفرانسی هفته گذشته در ژنو کاهش دادند.

به گفته یک مشاور ارشد دولت ، کابل سال ها است که پیشنهاد کرده است کمک های جهانی شامل بودجه دولت شود تا مصارف بتوانند بهتر هماهنگ و پیگیری شوند. وی که خواست نامش افشا نشود ، گفت: “مسئولیت پذیری باید متقابل باشد.”

لین اودنیل روزنامه نگار ، نویسنده و تحلیلگر استرالیایی است. وی بین سال های 2009 و 2017 رئیس دفتر خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس در افغانستان بود.

د دعوت رسنیز مرکز ملاتړ وکړئ
له موږ سره د مرستې همدا وخت دی. هره مرسته، که لږه وي یا ډیره، زموږ رسنیز کارونه او هڅې پیاوړی کوي، زموږ راتلونکی ساتي او زموږ د لا ښه خدمت زمینه برابروي. د دعوت رسنیز مرکز سره د لږ تر لږه $/10 ډالر یا په ډیرې مرستې کولو ملاتړ وکړئ. دا ستاسو یوازې یوه دقیقه وخت نیسي. او هم کولی شئ هره میاشت له موږ سره منظمه مرسته وکړئ. مننه

د دعوت بانکي پتهDNB Bank AC # 0530 2294668 :
له ناروې بهر د نړیوالو تادیاتو حساب: NO15 0530 2294 668
د ویپس شمېره Vipps: #557320 :

Support Dawat Media Center

If there were ever a time to join us, it is now. Every contribution, however big or small, powers our journalism and sustains our future. Support the Dawat Media Center from as little as $/€10 – it only takes a minute. If you can, please consider supporting us with a regular amount each month. Thank you
DNB Bank AC # 0530 2294668
Account for international payments: NO15 0530 2294 668
Vipps: #557320

Leave A Reply